8 maja 2019
Po blisko dwóch tygodniach przerwy, w dniu dzisiejszym prace ruszyły na nowo. Na budowie pojawili się hydraulicy oraz ekipa zajmująca się paroizolacją. 

Paroizolacja jest obowiązkowa w budynkach energooszczędnych wyposażonych w wentylację mechaniczną, a więc w naszym projekcie nie mogliśmy jej pominąć. Przywiązujemy ogromną wagę do komfortu mieszkania, dążymy do obniżania kosztów ogrzewania, dlatego paroizolacja, która zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz domu, przy sprawnej wentylacji i efektywnej izolacji termicznej budynku pozwoli zmniejszyć koszty jego ogrzewania.
Paroizolacja ma za zadanie chronić przegrodę przed wnikaniem do jej wnętrza wilgoci znajdującej się w pomieszczeniach. Wbrew pozorom w domu jest mnóstwo wilgoci. Produkujemy ją podczas kąpieli, prania i gotowania. Para wodna jest w powietrzu wydychanym przez ludzi i zwierzęta domowe, emitują ją rośliny domowe czy np. akwarium. Zgodnie z badaniami nasza czteroosobowa rodzina przekazuje do powietrza około 14 l wody w ciągu doby !!! 
Ciepłe powietrze zawierające wilgoć znajdującą się we wnętrzach będzie dążyło do wydostania się na zewnatrz, gdzie jest zimno. Proces działa na zasadzie wyrównywania ciśnień. Gdy ciepła para wodna zetknie się z zimnym powietrzem lub zimnym elementem przegrody, ulegnie skropleniu. Długotrwałe zawilgocenie np. płyt gipsowo-kartonowych objawi się najpierw ciemnymi plamami,   a potem zagrzybieniem, natomiast mokry beton z czasem ulegnie kruszeniu itp. itd.
​​​​​​​Na pierwszą warstwę paroizolacyjną wybraliśmy MAMUT VAP ALU S3.  Jest to papa paroizolacyjna zgrzewalna do podłoża, produkowana z bitumu modyfikowanego elastomerem SBS. Osnowę stanowi włóknina szklana i wkładka z folii aluminiowej.
Wierzchnia strona pokryta jest piaskiem, a spodnia strona folią termotopliwą. Papę mocuje się spodnią stroną do zagruntowanego podłoża zgrzewając ją na całej powierzchni za pomocą palnika. Wierzchnia strona jest przystosowana do użycia klejów bitumicznych na zimno lub gorącego bitumu. 
Ważnym argumentem przy wyborze tego rodzaju izolacji był fakt, że MAMUT VAP ALU S3 nie zawiera substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego i jest zgodny   z ogólnie przyjętymi wymogami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
13 maja 2019
Hydraulicy zakończyli pierwszy z sześciu etapów prac. Wykonane zostały: instalacja wodno-kanalizacyjna,  centralnego ogrzewania: piony, szafki z rozdzielaczami.
14 maja 2019
Swoją obecność powoli zaznaczają również elektrycy - przybywa bruzd, otworów i torów do montaży przewodów
23 maja 2019
Dostawa styropianu na ocieplenie dachów. Cały TIR różnych rozmiarów i kształtów płyt styropianowych, które zapewnią ciepło i poprawią akustykę w budynku. Zanim jednak płyty styropianowe zostaną ułożone trzeba dokończyć paroizolację.
27 maja 2019
Trwają prace przy układaniu izolacji przeciwwodnej oraz prace nad obróbkami attyki.
Samoprzylepna papa BauderTEC SPRINT DUO to juz 3 warstwa w konstrukcji izolacyji na stropach (na pierwszą warstwę paroizolacyjną wybraliśmy zgrzewaną na gorąco papę MAMUT VAP ALU S3, druga warstwa styropian mocowany płytami OSB)
Trwałe i szczelne połączenia izolacji paroizolacyjnej uzyskujemy dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanej, samoprzylepnej masy elastomerobitumicznej. Montaż przebiega szybko – wystarczy rozwinąć rolkę, zdjąć folię ochronną i przykleić papę. Dodatkowy efekt sklejenia powstanie pod wpływem promieniowania słonecznego i cieplnego. Niewielkie uskoki grubości        w obszarach zakładów i złączy czołowych polepszają stabilność sztywnych płyt termoizolacyjnych.
W międzyczasie, hydraulicy wyprowadzili na dach instalację klimatyzacji.
29 maja 2019
Już są!!! Dziś zostały zamontowane pierwsze dwa okna! Zgodnie z harmonogramem do 12 czerwca wszystkie okna w ramach będą zamocowane, natomiast 16 czerwca jako ostatnia przyjedzie ogromna kilkumetrowa szyba do salonu.
3 czerwca 2019

Kolejne ramy okienne są mocowane do murów, tymczasem na dachu pietra kładziona jest już finalna warstwa izolacji. 
Ostatnia warstwa to Bauder PYE PV 250 S5. Jest papa wierzchniego krycia termozgrzewalna na osnowie z włókniny poliestrowej modyfikowana SBS.
4 czerwca 2019

Dziś trwają zaawansowane prace nad ociepleniem dachu nad parterem. Duża ekipa w upalnym skwarze (powyżej 35 stopni w słońcu!) pracuje aby zdążyć przed zapowiadanymi burzami. Układany jest styropian z zachowaniem odpowiednich spadków dla wody, a następnie ułożone zostaną pozostałe warstwy papy.
Kolejne ramy są mocowane w otworach i zgodnie z ustaleniami, do końca tygodnia większość okien powinna być już oszklona.
W międzyczasie zmieniamy sposób mocowania barierki szklanej na balkonie w pokojach na górze   i zorganizowaliśmy małą "burzę mózgów" (jednak korporacyjne nawyki się przydają). Zrobimy wiszącą, szklaną barierę zapewniająca swobodny odpływ wód opadowych bez ryzyka ubrudzenia czy uszkodzenia elewacji.
7 czerwca 2019

Ważny dzień na budowie. Wszystkie szyby są juz w ramach! no prawie wszystkie ponieważ ostatnia, największa "ściana" przyjedzie z fabryki w środę. Montaż szyb wymagał zastosowania dźwigu, ponieważ szyby ważą między 200 a 350 kg... 
Soudal Widnow System umożliwia prawidłowy montaż trójwarstwowy (tzw. „ciepły montaż”) stolarki otworowej, czyli trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeży w myśl ogólnej zasady: „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”.

Użycie paroizolacyjnych taśm okiennych to jedyna skuteczna metoda zabezpieczenia warstwy piany poliuretanowej przed przenikaniem wilgoci z otoczenia. Tylko sucha warstwa piany posiada odpowiednie parametry izolacyjne i akustyczne.
Miejsca łączenia taśm i wystających łączników mechanicznych doszczelniono klejem Vapourseal.
W dniu dzisiejszym również elektrycy przystąpili do układania instalacji.
11 czerwca 2019
Drzwi wejściowe zamontowane. 
Zamontowane są już elementy trzymające barierkę szklaną na balkonie. Specjalna konstrukcja umożliwi bezpieczne użytkowanie balkonów jak i swobodny odpływ wody deszczowej, która nie będzie spływała po elewacji.
Zamontowane zostały też rynny które zostaną ukryte w elewacji.
14 czerwca 2019
Kolejna (ostatnia już) warstwa papy na dachu oraz ładnie obrobione kominy to nowości z dzisiejszego dnia ;)
 18 czerwca 2019
Elektrycy układają kolejne przewody (m.in oświetlenie zewnętrzne) podczas gdy hydraulicy walczą z kanałami od rekuperacji i instalacjami klimatyzacji (wszystko poukrywane będzie w posadzkach i ścianach)
24 czerwca 2019
Hydraulicy zakończyli kolejny etap prac. Wykonali instalacje klimatyzacji oraz rekuperacji. Zrobiona została też próba wody.
25 czerwca 2019
Elewacja.
Dostawa materiałów na elewację zewnętrzną. Małe problemy logistyczne w związku z budową drogi udało się rozwiązać i mogliśmy przyjąć materiały od kierowców.
Elewacje wykonane zostaną przy użyciu materiałów firmy Caparol:
Capatect-Gewebe 650/110
Najwyższej jakości siatka z włókna szklanego do stosowania w systemach ociepleń Capatect.
Capatect 190 S Masa klejowa
Masa klejowa do mocowania materiałów termoizolacyjnych ze styropianu. Stanowi składnik Bezspoinowych Systemów Ociepleń CAPATECT.
Capatect 190 Masa klejowo - szpachlowa
Sucha zaprawa mineralna przeznaczona do mocowania płyt ocieplających z wełny mineralnej i styropianu oraz do wykonywania warstw zbrojonych siatką z włókna szklanego.
TERMONIUM PLUS fasada EPS S 
Styropian grafitowy, produkowany na bazie innowacyjnego surowca, uszlachetnionego kompozycją grafitu, który dodany do granulek w procesie produkcji polistyrenu, poprawia właściwości izolacyjne płyt, dzięki czemu można osiągnąć lepsze efekty izolacji cieplnej. Przeznaczone są do wykonywania izolacji cieplnych ścian, w tym do wykonywania ociepleń fasad.
Zgodnie z projektem zastosowaliśmy płyty o grubości 20 cm co zapewni dobrą termoizolację budynku.
3 lipca 2019
Styropian stopniowo pokrywa kolejne ściany zewnętrzne, ukończone zostały podłączenia wody, gazu i kanalizacji do budynku.
Ukończona została również izolacja balkonu i zabezpieczone okna na piętrze
Wewnątrz zakończono układanie instalacji biegnących w podłodze (elektryka, woda, rekuperacja, klimatyzacja) i 4 lipca zostanie wylany pianobeton.
6 lipca 2019
Zgodnie z planem, 4 lipca wylany został pianobeton który szczelnie pokrył wszystkie instalacje podłogowe. Po blisko 48 godzinach masa zastygła i można swobodnie po niej chodzić. 
Czemu zdecydowaliśmy się na tę technologię? Mimo, iż jest nieco droższa (w pierwszym momencie) od tradycyjnej metody docinania i układania styropianu ma szereg zalet. Szybko się    go wylewa, jest mrozoodporny, niepalny, ma doskonałe parametry izolacyjności akustycznej          i termicznej, wysoką wytrzymałość na ściskanie oraz niską wagę. 
Jest to materiał cementowy z mechanicznie wprowadzoną pianą, która sprawia, że pęcherzyki powietrza w tak powstałej masie zamykają się. W ten sposób tworzy się wielokomórkowa struktura. Do produkcji pianobetonu stosuje się cement, wodę, środek pianotwórczy oraz wypełniacze typu drobny piasek, popioły i lotne pyły. W odróżnieniu od styropianu, wylewany beton komórkowy tworzy podłoże monolityczne i nie wymaga dylatowania, a do tego świetnie izoluje, przez co wykonane z niego posadzki są bardzo ciepłe i wygłuszone. Warto też podkreślić, że wylewany pianobeton ma półpłynną konsystencję. Dzięki temu szczelnie wypełnia wszystkie przestrzenie i nierówności, a do tego jest samopoziomujący i łatwo łączy się z innymi materiałami.
Tradycyjna metoda oparta jest na styropianie, czyli materiale nieekologicznym mającym oczywiście szereg zalet ale też wiele dość istotnych wad w przypadku zastosowania na posadzkach. Przede wszystkim jest materiałem nienośnym i o niskiej wytrzymałości na ściskanie, przez co po pewnym czasie kurczy się i zapada, a do tego wywołuje niepożądane efekty akustyczne i klawiszuje, nie tworzy monolitycznego podłoża. Bardzo lubią go gryzonie, które mają też sporo miejsca, aby zagnieździć się pomiędzy płytami. Styropian,  po za wspomnianym powyżej zjawiskiem klawiszowania i zapadania, ma jeszcze jedną bardzo istotną wadę - nawet niewielki pożar czy przypadkowo rozlane chemikalia sprawią, że styropian… zniknie. 
Po za wspomnianymi zaletami pianobeton posiada jeszcze jedną istotną zaletę - jest to materiał ekologiczny. W przypadku pianobetonu, gdzie głównym wypełniaczem jest powietrze, wyeliminowana jest konieczność pozyskiwania budulca i wydobywania w tym celu piasku, żwiru, tłucznia czy kruszywa, których zasoby bardzo się kurczą, a ich wydobycie wiąże się z degradacją środowiska. Dodatkowym argumentem na rzecz ochrony przyrody jest też związana z produkcją pianobetonu możliwość zagospodarowania pyłów i popiołów, uznawanych zazwyczaj za odpady.

To właśnie w takiej skali porównawczej można uświadomić sobie korzyści, jakie przynosi stosowanie pianobetonu.

Tak prezentują się obecnie podłogi, niedawno upstrzone licznymi kablami, przewodami, peszlami   i kanałami ;)
11 lipca 2019
Ocieplenie budynku powstaje mozolnie ale dokładnie. Po styropianie ułożone zostaną narożniki wzmacniające, następnie warstwa zbrojona (siatka z masą szpachlową), na która nałożona zostanie środek gruntujący i finalny tynk. 
19 lipca 2019
Kolejne warstwy elewacji nakładane i wkrótce rozpocznie się tynkowanie. Zabezpieczony i obudowany profilami aluminiowymi został w międzyczasie słup stalowy (trzymający całą konstrukcję tarasu).
Na finalną warstwę wybraliśmy tynk firmy Mapei, który już został dostarczony na budowę.
Jest to silikonowa masa tynkarska o fakturze "baranka", do wykonywania cienkowarstwowych, dekoracyjno-ochronnych wypraw tynkarskich na zewnątrz. Silancolor Tonachino jest tynkiem na bazie żywicy silikonowej o wysokich parametrach użytkowych, posiada wysoką przepuszczalność dla pary wodnej przy wysokiej hydrofobowości. Zachowuje czystość powłoki elewacji dzięki zdolności do samooczyszczania. Wykazuje wysoką odporność na: oddziaływanie czynników atmosferycznych, zanieczyszczenia przemysłowe, działanie wody.
Wraz z tynkiem przyjechała dostawa styropianu do układania ogrzewania podłogowego Termo Organika Gold.
Ten rodzaj styropianu stanowią płyty z materiału termoizolacyjnego w kolorze białym "w kropki". Zostały one stworzone z wyselekcjonowanego surowca (metoda spieniania polistyrenu) i przeznaczone do wykonywania izolacji cieplnych podłóg, dachów i stropodachów. 
Styropian ten wyróżnia wytrzymałość na zginanie na poziomie ≥150 kPa, a jego współczynnik przewodzenia ciepła λD jest równy 0,036 [W/mK]. Produkt ten znajduje się w klasie reakcji na ogień E, co oznacza rozgorzenie przed upływem 2 minut przy bliskości strumienia cieplnego 100 kW.
22 lipca 2019
Na budowę wrócili hydraulicy aby zgodnie z harmonogramem zająć się układaniem ogrzewania podłogowego. Mają na to tylko 4 dni, dlatego przyjechały aż dwie ekipy aby sprostać "niemożliwemu" :D
Czasu mają tak mało, ponieważ ekipa zajmująca sie wylewkami musi w piątek (przed dwutygodniowym urlopem) wylać posadzkę. Dwa tygodnie opóźnienia oznaczałyby ryzyko utraty terminu u ekipy od tynków wewnętrznych i opóźnienie wszystkich kolejnych etapów budowy.
Bezpośrednio pod rurami grzewczymi ułożone zostaną tzw płyty systemowe. Są to płyty styropianowe firmy KELLER z folią izolacyjną wzmocnioną tkaniną polipropylenową, które chronią przed utratą ciepła i zapewniają izolację akustyczną. Płyty te, dzięki swojej budowie, zapewniają mocne i pewne zakotwienie spinek mocujących rury grzewcze.
24 lipca 2019
Hydraulicy wykonali świetną robotę. "Dokonali niemożliwego" w rekordowym czasie i zakończyli dziś układanie ogrzewania podłogowego w całym budynku co zakończyli wykonaniem próby wody. Mieli na to standardowo 6 dni, zobowiązali się zrobić w 4 a skończyli w zaledwie 2,5 dnia!!!

25 lipca 2019
W związku z zakończeniem prac hydraulicznych na budowę szybciej niż planowaliśmy weszła ekipa od wylewki posadzki. 
Jednym z ważniejszych etapów montażu ogrzewania podłogowego jest instalacja profilu dylatacyjnego i taśmy brzegowej. Te dwa elementy oddzielają wylewkę od ścian bocznych i stanowią swego rodzaju ochronę przed wzajemnym oddziaływaniem na siebie podłoża i ściany. 
Pod wpływem temperatury, wylewka się rozszerza, zwiększa swoją objętość. Gdyby stykała się bezpośrednio ze ścianą, mogłoby dojść do pęknięć podłogi lub ściany. Dlatego w miejsce gdzie podłoga dochodzi do ściany, konieczne jest zamontowanie profilu dylatacyjnego i taśmy brzegowej, która zamortyzuje nacisk pochodzący z rozszerzającej się wylewki.
Dzięki dylatacji i taśmie brzegowej zarówno podłoga jak i ściany są bezpieczne, a wylewka bez konsekwencji może pracować pod wpływem ciepła pochodzącego z ogrzewania podłogowego.
Taśma dylatacyjna to pas maty (ze spienionego polietylenu) z nacięciem, dodatkowo laminowany folią PE z zakładką służącą do pokrycia styku izolacji pionowej z maty polietylenowej oraz poziomej, np. izolacji styropianowej.
Wybraliśmy posadzki anhydrytowe, które oferują najlepsze przewodnictwo cieplne w przypadku ogrzewania podłogowego. 
Są to mieszanki w postaci gotowej, przez co parametry termoprzewodzące (nawet dwukrotnie wyższe od wylewek tradycyjnych) oraz wytrzymałość wylewki zachowują stały, wysoki poziom.
Wykonanie wylewki anhydrytowej jest przeważnie nawet 3 razy szybsze, a samopoziomujące właściwości i szybkie wysychanie umożliwiają stworzenie wyjątkowo gładkiej powierzchni i szybkie przystąpienie do prac wykończeniowych.
30 lipca 2019

Posadzki wyschły na tyle dobrze, że możemy rozpocząć proces robienia tynków wewnętrznych! (ekipa zjawiła się dwa tygodnie wcześniej niż planowaliśmy, więc przyspieszamy z naszym harmonogramem).
Pierwszy etap to zabezpieczenie podłóg i okien oraz gruntowanie ścian i sufitów. Gruntowanie maszynowe oznacza, iż pomieszczenia w których się je wykonuje są bardzo silnie zapylone żółtymi drobinkami płynu gruntującego, "parą", która utrudnia oddychanie nawet po kilku godzinach. 
Dziś dostarczono tynk zewnętrzny KNAUF MP 75 DIAMANT. 
Tynk maszynowy Knauf MP 75 Diamant to specjalna jednowarstwowa zaprawa tynkarska na bazie gipsu o zwiększonej twardości oraz wytrzymałości na ściskanie. 
Knauf MP 75 Diamant to pierwszy wprowadzony na rynek twardy tynk gipsowy, który dzięki swoim nadzwyczajnym właściwościom stał się synonimem twardej, a zarazem tworzącej zdrowy klimat w pomieszczeniach powierzchni. Podwyższona twardość daje większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Tynk gipsowy Knauf MP 75 Diamant łączy w sobie wytrzymałość tynków cementowo-wapiennych z wyróżniającą tynki gipsowe właściwością do regulacji poziomu wilgoci w pomieszczeniach.
5 sierpnia 2019
Tynki wewnętrzne pokrywają kolejne ściany i sufity. 
Skończone są już obróbki blacharskie na dachu. Na ukończeniu jest też elewacja. Obsadzone są już parapety zewnętrzne i prezentują się bardzo ładnie z białą strukturą tynku.
14 sierpnia 2019
Tynki wewnętrzne położone, wyrównane i wygładzone. Teraz czas na wietrzenie i schnięcie przed pracam wykończeniowymi.
17 sierpnia 2019
Po blisko 2 miesiącach od pierwszej dostawy materiałów (25 czerwca), elewacja została wykonana! 
Teraz, kiedy wewnątrz schną tynki możemy zająć się porządkowaniem i wyrównaniem terenu.

Pięknie prezentują się czarne ramy okienne (wraz z przyciemnianymi szybami) z białą elewacją (specjalna mieszanka białej bazy z dodatkiem białego barwnika) i szarą mozaiką (również modyfikowana mieszanka bez czarnych i białych kamyków).

Zobacz fotorelacje z innych etapów budowy

Back to Top